قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / جامعه شناسی و روابط انسانی / پهلوی… از صدا و سیما تا من و تو

پهلوی… از صدا و سیما تا من و تو

پهلوی.. از “صدا و سیما” تا “من و تو”

فرهاد قنبری:

-علت استقبال گسترده مردم از روایت شبکه “من و تو” از تاریخ دوره پهلوی را باید در رویکرد رسمی حکومت فعلی در شیوه تاریخ نگاری دوره پهلوی جستجو کرد.

شبکه ای مانند ” من و تو” در روایت تاریخ دوره پهلوی درست به مانند صدا و سیما و تاریخ نگاران آموزش و پرورش رفتار می کند و به مانند آنها فقط از یک جنبه، یک ذهن و یک دوربین همه حوادث را می نگرد.

-در چهل سالی که از انقلاب سال پنجاه و هفت می گذرد صدا و سیما و آموزش پرورش تمام تلاش خود را به کار گرفته اند تا با تحریف کامل تاریخ معاصر ایران تصویری کاریکاتور گونه و مضحک از رضا شاه به مخاطبان خود ارائه دهند. روایتی که در آن رضا شاه گنده لات بدهن بی سوادی است که با سیبل بنا گوش در رفته و چکمه ای ساق بلند، چیزی جز فحاشی و عربده کشی بلد نیست، در نگاه آنها رضا شاه یک روز توسط ملکه انگلیس بر تارک تاریخ معاصر ایران نشانده شده و پس از شانزده سال خدمت بی دریغ به بریتانیا سرانجام توسط آن قدرت منحوس کنار زده شده است.. این روایت از رضا شاه را می توان از تاریخ دوره ابتدایی تا دوره یازدهم و دوازدهم همه رشته های دبیرستانی مشاهده کرد. روایتی که صدا و سیما سالهاست با مستندهای بریده شده و تک بعدی و ساخت سریال های مبتذلی مانند کلاه پهلوی به دنبال به رسمیت بخشیدن به آن است.

-در رویکرد صدا و سیما و راویان آموزش و پرورش در این چهار دهه ، محمد رضا شاه هم به مانند پدرش نوکر بی اختیار ابرقدرت دیگری به نام آمریکاست که بدون اجازه حاکمان آن کشور اجازه انتخاب نخست وزیر خود را هم ندارد و تنها هدفی که دنبال می کند خدمت بیشتر به منافع آمریکاست. در این روایت سر راست شده تنها جریان روشن بینی که از ابتدا ماهیت پلید خاندان پهلوی را شناخت و در مسیر خود یک قدم اشتباه هم برنداشت روحانیت بود. در این روایت از سید حسن مدرس تا ابوالقاسم کاشانی و نواب صفوی تا رهبران انقلاب ۵۷ همگی در یک صفت مشترک هستند و آن نفرت از خاندان پهلوی و تلاش همه جانبه برای سرنگونی این رژیم ظالم است. روایتی که در آن نیروهای چپ و لیبرال و ملی و ملی مذهبی و چریک و غیره هم همه در خدمت قدرت های جهانی و امپریالیسم هستند یا در بهترین حالت عده ای ساده لوح و نادان محسوب می شوند…

-شیوه روایت صدا و سیما و آموزش و پرورش از تاریخ عصر پهلوی که با هدف ایجاد نفرت بیشتر مردم از آنها صورت گرفته است (و این واقعیت ساده که وقتی مردمی علیه نظام سیاسی، دست به شورش و انقلاب می زنند، خود بهترین روای ناراضی آن دوران هستند و دیگر نیازی به تحریف و بزرگنمایی ندارند، را نادیده می گیرد) در عمل نتیجه معکوس داده و مردم دیگر هیچ روایتی از آنها در مورد پهلوی را نه تنها نمی پذیرند، بلکه رویکرد مقابل آن را اتخاذ می کنند.

شبکه من و تو درست در چنین شرایط و موقعیتی و از نتیجه و برآیند چنین وضعیتی استفاده کرده و روایت مجعول خود را به کرسی می نشاند. این شبکه از مستندهای پخش نشده صدا و سیما تا برخی نقاط هاشور خورده توسط گفتمان حاکم (مانند زنان با پوشش آزاد و بی حجاب) نهایت استفاده را می کند و از این طریق روایت مورد علاقه خود را به خورد مخاطب می دهد، روایتی جعلی که در آن محمد رضاشاه قهرمان بزرگ وطن دوستی معرفی می شود که با تمام توان در حال گشودن دروازه های تمدن نوین است و ایران را در مسیر رسیدن به قدرتی بزرگ و یکه در جهان هدایت می کند، روایتی که در آن نه از زندانی سیاسی و شکنجه و ساواک خبری هست و نه از جمعیت شصت و هشت درصد روستاییانی که از برق، مدرسه و بهداشت بی بهره اند. در این روایت از جمعیت عظیم حاشیه نشین و روستایی که اغلب دلشان برای خوردن یک وعده غذای سیر و برنج لک زده است و اکثریت فرزندانشان با بیماری هایی مانند کچلی سر درگریبانند و نصف کودکانشان هم قبل از یک سالگی می میرند، خبری نیست..

در این روایات ایران خلاصه شده است در چهار خیابان شمال تهران و سواحل دریای خزر که عده ای جوان شاداب مشغول رقص و اواز و برف بازی هستند.

-روایات شبکه من و تو و برخی کانال ها و صفحات پر مخاطب دنیای مجازی درست از چنین خلاء و حفره ای تغذیه می کند و در مقابل روایت جعلی گفتمان رسمی، خود را به کرسی می نشاند.

 

نوستالژی پهلوی آزادیخواه و مترقی در جایی ایستاده است، که گفتمان رسمی حاکم آن حفره را ایجاد کرده است.

مطلب پیشنهادی

در افغانستان چه می‌گذرد؟ / گفت‌وگوی دانیل بِسنِر با دِرِک دیویدسون

سقوط سریع افغانستان به دامان حاکمیت طالبان وضعیت پرهرج‌ومرجی ایجاد کرده است، وضعیتی بغرنج. اما …