قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / جامعه شناسی و روابط انسانی / انگار قتل«بابک خرم دین»مانند «مطب دکتر کالیگاری» در آلمان،آینده ی ملت ایران را پیشگویی می کند

انگار قتل«بابک خرم دین»مانند «مطب دکتر کالیگاری» در آلمان،آینده ی ملت ایران را پیشگویی می کند

مختص جامعه سینما:شاهپور شهبازی/یکم: در اخبار آمده است: «جسد مثله شده ی بابک خرم دین در سطل زباله ی شهرک اکباتان کشف شد. پدر با همدستی مادر، بابک را بیهوش و سپس با ضربات چاقو به قتل می رساند. برای خارج کردن جسدش آن را تکه تکه می کنند و سپس در سطل اشغال می اندازند.

از جزئیات خبر و انگیزه ی پدر و مادر از این سلاخی می گذریم و فرض را تماما بر صحت بی کم و کاست روایت پدر از این قتل می گذاریم.

دوم: در اسطوره های یونانی اُدیپ، پدر خودش را می کشد و با مادرش ازدواج می کند. هنگامی که حقیقت آشکار می شود، مادر خودکشی می کند و اُدیپ خودش را کور می کند. در فرهنگ و اساطیر غرب، اُدیپ نماد «شورش پسر» بر علیه «قانون پدر» است.

سوم: در اساطیر ایرانی رستم، پدر سهراب است اما بدون اینکه بداند در یک نبرد سهراب را می کشد. در اساطیر ایرانی رستم نماد حقانیت «قانون پدر» است.

چهارم: در تاریخ ایران، «بابک خرم دین» رهبر جنبش «خرمدینان» بر علیه بیدادگری خلفای عباسی است. بابک دستگیر می شود. دستانش را سلاخی می کنند و سپس او را به دار می آویزند.

پنجم: کالیگاریسم، به دنیای وارونه ی قبل از ظهور فاشیسم در المان و به فیلم «مطب دکتر کالیگاری» اشاره می کند. در پایان فیلم، آلمان مانند «یک دارالمجانین به عنوان دنیایی نرمال نشان داده می شود»

ششم: اکنون اساطیر غرب و شرق و جامعه شناسی ایران و آلمان را در هم می آمیزیم تا به نتیجه برسیم.

در اساطیر غربی، پسر ناخواسته پدر را می کشد. شورش پسر مقدس است اما مرگ پدر تراژیک. در اساطیر ایرانی، پدر ناخواسته پسر می کشد. نظمِ پدر مقدس است اما مرگ پسر تراژیک. در تاریخ ایران، «بابک خرم دین» مثله می شود اما جنبش «خرمدینان» برای «آزادی» و «عدالت»، حقانیتِ تاریخی پیدا می کند.

در واقعیت امروز ایران اما، «بابک خرم دین» به پاس عشق به عدالت و آزادی، بردار نمی شود. به توطئه ی پدر و مادر بیهوش می شود و سپس سلاخی. در واقعیت امروز ایران، نه «شورش پسر» مقدس است و نه حقانیتِ «قانون پدر».

این میزان از خشونت و سبعیت، حتی برای بیماران روانی، غیرقابل تصور است. چه اتفاقی افتاده است؟

روایت آخر: انگار قتل «بابک خرم دین» در واقعیت امروز ایران، مانند «مطب دکتر کالیگاری» در آلمان پیش از فاشیسم، آینده ی ملت ایران را پیشگویی می کند.

انگار قتل «بابک خرم دین» کارگردان به ما می گوید: کسی باور نمی کند که قلب باغچه دارد می میرد. کسی باور نمی کند، اگر زودتر درمانی برای این دمل چرکین چهل و چند ساله ی تحقیرها، سرکوب ها، خشونت ها، کشتارها، تبعیض ها، فسادها، بی اخلاقی ها و…پیدا نشود، فصل هیولاهای سادیست که با خونسردی از دره ی خون سیراب می شوند و شکر گذار، زمین را می بوسند، خواهد رسید. فصل عطش های وحشی برای ویرانگری های دسته جمعی.
#شاهپور_شهبازی

مطلب پیشنهادی

در افغانستان چه می‌گذرد؟ / گفت‌وگوی دانیل بِسنِر با دِرِک دیویدسون

سقوط سریع افغانستان به دامان حاکمیت طالبان وضعیت پرهرج‌ومرجی ایجاد کرده است، وضعیتی بغرنج. اما …