قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / جامعه شناسی و روابط انسانی / آربیدول، داروی نامرئی ممنوعۀ دیگری علیه کرونا، بسته ای فقط دو دلار!

آربیدول، داروی نامرئی ممنوعۀ دیگری علیه کرونا، بسته ای فقط دو دلار!

بر اساس گزارش سازمان نظارت داروئی آمریکا، پزشکان چینی در ووهان در تحقیقات بالبنی خود با ترکیبی از داروی آربیدول با  لوپیناویر/ ریتوناویر در مقایسه با تجویز تنهای لوپیناویر/ ریتوناویر ثابت کردند، که 16 تن از 17 بیمار معالجه شده با ترکیب آربیدول سلامتی کامل خود را بازیافته و از آن گذشته دوران نقاهت آنها نیز کوتاهتر بود.

وزارت بهداشت چین داروی روسی آربیدول را رسما بعنوان داروی موثر در معالجۀ کرونا برسمیت شناخت. در روز 8 مارس نیز تارنمای تایلندی اخبار پزشکی نیز این خبر را تائید کرد.

آربیدول چیست و چرا گمنام مانده است؟

 آربیدول داروئی است که در سال 1974 در اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی کشف شده است. بخاطر تاثیر درمانی بالا و عملکرد بسیار موثر آن در معالجۀ بیمارهای عفونی ویروسی منجمله سرماخوردگی و آنفولانزا پرفروشترین دارو در روسیه بوده و به قیمت بسته ای دو دلار در هر داروخانه آزادنه و بدون احتیاج به نسخه پزشکی قابل خریداری است. در سال 2009 وزیر وقت بهداشت و پیشرفت اجتماعی فدراسیون روسیه خانم تاتیانا گولیکووا بهمراه داروی درمان دیابت انسولین، استروئیدها مثل پروگسترون بعنوان سه داروی اصلی پزشکی رسمیت شناخته شد. این وزارت خانه این دارو را بطور موثر برای پیشگیری آنفولانزای خوکی که در سالهای 2009-2010 در سراسر جهان بطور تقریبی حدود 500،000 نفر را قربانی گرفت، بکار گرفت.

آیا واقعا داروی موثر درمان کرونا پیدا شده وچراخود روسها به تاثیر آن باور نداشتند؟

 تنها پس از تائیدیۀ وزارت بهداشت چین در امسال، سازمان جهانی بهداشت وجود داروی نامرئی آربیدول را برسیمت شناخته ولی از کار آرائی آن اظهار بی اطلاعی کرد. دودلیل را برای “بی اطلاعی” سازمان جهانی بهداشت از حوزۀ فعالیت خود میتوان حدس زد. سابقۀ سیاسی نامطلوب این دارو و لابی های قدرتمند کنسرنهای مالی داروئی مثل بیل گیتس، بایر، زینوفیس و… که وجود داروئی ارزان به قیمت دو دلار، که پس از پایان یافتن دوران ثبت حقوقی آن در سال 2007 از جانب هر کشور دیگری هم قابل تولید بود. قبل از آن نیز سازمان جهانی بهداشت بطور عجیبی از پدیرش نتایج تحقیقات موجود بالینی سرباز زده و بارها مخالفت خود را با انجام تحقیقات ویژه از جانب کارشناسان این سازمان نیز اعلام کرده بود. این سازمان  خودداری خود را مبنی بر عدم پژوهش تاثیرات این دارو و یا برسمیت شناختن آنرا با استناد به مخالفت سازمان نظارت داروئی آمریکا “ای اف دی” پشت  این مخالفت پنهان میکرد.

نفر از 17 بیمار با آربیدول درمان شدند.

بر اساس گزارش سازمان نظارت داروئی آمریکا، پزشکان چینی در ووهان در تحقیقات بالبنی خود با ترکیبی از داروی آربیدول با  لوپیناویر/ ریتوناویر در مقایسه با تجویز تنهای لوپیناویر/ ریتوناویر ثابت کردند، که 16 تن از 17 بیمار معالجه شده با ترکیب آربیدول سلامتی کامل خود را بازیافته و از آن گذشته دوران نقاهت آنها نیز کوتاهتر بود. در تحقیقات دیگری که بوسیلۀ پروفسور هو از دانشگاه هواژوونگ وووهان منتشر شده در 26 فوریۀ 2020 که با همکاری 276 پزشک و دانشمند تهیه شده است، گفته میشود، به احتمال قریب به یقین با آربیدول به یک داوری موثر در بمارزه با کوید 19 دست یافته ایم.در تحقیقات بالینی دیگری اعضای  فامیل 27 پزشک و 124 تن از پرستاران درگیر با بیماری کرونا به سه گروه تقسیم شده و برای پیشگیری از ابتلا آنها به کرونا به هر کدام از آنها آربیدول، اوسِلتاماویر یا پلاسِبو تجویز شد. نتایج تاثیر این سه دارو بعد از 24 روز کار با بیماران کرونائی وبعد از معاینات دقیق رادیوایزوتوپی ثابت کرد که افرادی که آربیدول دریافت کرده بودند، با کمترین تاثیرات منفی ویروس کرونا  درگیر شده اند. اهمیت این ارزیابی در این بود که نه توسط این یا آن ان-جی-او یا لابی داروئی انجام شده بود بلکه توسط رسمی ترین نهاد بهداشتی دولتی آمریکا با عنوان سازمان نظارت داروئی آمریکا که اطلاعات خود را در سامانه رسمی دولت آمریکا منتشر می کند. اما حتی این اطلاعات رسمی و دولتی نیز در رسانه ها بازتابی نیافتند.

آیا آمار قربانیان نیویورک، ترامپ و سازمان جهانی بهداشت را “واقع بین” میکند؟

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/32171872 ” width=”276″ height=”53″ />  کشورهای جهان سرمایه داری غرب و در راس آنها آمریکا که در ابتدای شروع پاندمی آنرا بعنوان فرصتی تاریخی و بازی کبدی کم خرجی، برای از دور خارج کردن رقبای خود طبقه بندی کرده بودند و از همکاری در مقابله با این اپیدمی با کشورهای درگیر خودداری کرده و حتی بر فشار سیاسی و سایر تحریکات خود افزوده بودند، در مواجهه با وحشت مردم خود، گسترش پاندمی در کشورهایشان و شروع مرگ و میر دراین کشورها، به یکباره واقع بین شدند. سازمان جهانی بهداشت و سازمان نظارت داروئی آمریکا بطور ناگهانی به اشراق کشف داروئی که سالها اسم آن نبایستی آورده میشد رسیدند و در اقدامی عجولانه داروئی را که تا آنزمان از وارد کردن نامش هم در لیست داروهای موثر علیه بیمارهای عفونتی سرباز میزدند، در لیست 6 داروی موثر وکارار در مبارزه علیه کرونا ثبت کردند!! مدتی کوتاه بعد از آن نیز همزمان بنابر خواهش ترامپ یک تماس تلفنی طولانی با پوتین برسر”حل مشکلات” جهان انجام میگیرد و مطابق اطلاع رسانی خبرگزاریهای محمله مجلۀ پزشکی آلمان،  24  ساعت بعد اولین هواپیمای سنگین وزن ترابری روسیه با محموله ای از ضروری ترین اقلام مبارزه با کرونا در  فوردگاه جان اف کندی فرود می آید.این همان روسیه ای است، که ناتو تحت فرماندهی آمریکا چند روز قبل ازاین کمک انسانی از جانب روسیه به آمریکا در حال انجام بزرگترین مانور تهاجمی بعد از جنگ جهانی دوم و آنهم در سر خط مرزی این کشور بود.

چرا تا کنون آربیدول در سیستم پزشکی ایران ناشناس مانده است؟

روس ستیزی بورژوازی ایران که هم در نفرت بوروکراسی حکومتی و هم طبقۀ متوسط و اپوزیسیون پادوی غرب ایران از روسیه خود را نشان می دهد باعث شده که حتی داروئی که نام اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی را خود حمل میکند، باعث سکوت و بایکوت همه جانبۀ این داوری موثر و ارزان قیمت در درمان کرونا گردیده است. در جنگ لابی های داروئی نیز این صف بندیهای جهانی است که خودنمائی می کند. جنجال بر سر داروی ژاپنی فاوپیرابر در ایران نشان داد که بورژوازی ایران در کدام سوی این صف بندی قرار دارد. حتی برای پزشکان ایرانی نیز نه داروی کوبائی اینترفرون آلفا برای این بورژوازی محلی از اعراب دارد و نه داروی روسی آبیدول. در مقابل بکارگیری داروئی ژاپنی که حتی بنا بر اظهار نظر لابی ایستهای ایرانی آن “با وجود نتایج مثبت اولیه، هنوز توسط آژانس‌های بین المللی دارویی دنیا برای درمان بیماری کووید ۱۹ تاییدیه نگرفته و زمان زیادی برای مطالعات بیشتر نیاز دارد” رسما و علیرغم مخالفت وزارت بهداشت آغاز شده است.

سوال روز

اینجا و امروز با توجه به وضعیت وحشتناک پزشکی آمریکا و رشد سرسام آور قربانیان در این کشور، سوالی که خود را طرح میکند اینست:

آیا آمریکای “ملت ویژه” که رسالت هدایت جهان را برای خود قائل بود قادر خواهد بود بدون فرشتگان سفیدپوش کوبائی از مهلکه جان سالم به در ببرد یا این که پس از فرود هواپیماهای روسی کمک به مبارزه با کرونا شاهد ورود پزشکان آن جزیره کوچک تحریم شده هم خواهیم بود؟!

سعید عطاپور

17 فروردین 99

5 آوریل 2020

منابع

https://www.thailandmedical.news/news/breaking-coronavirus-research-shows-that-arbidol-could-help-in-post-exposure-prophylaxis-pep-of-covid-19-transmission-among-healthcare-workers https://www.rbth.com/lifestyle/331736-china-coronavirus-russian-arbidol

https://www.aerzteblatt.de/nachrichten/111572/Russland-schickt-Flugzeug-mit-Coronahilfe-in-die-USA

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/32171872

https://www.nytimes.com/2020/02/05/world/asia/coronavirus-china.html

https://www.eghtesadbartar.com/فاوپیراویر-ژاپنی-برای-درمان-بیماری-کو/

مطلب پیشنهادی

در افغانستان چه می‌گذرد؟ / گفت‌وگوی دانیل بِسنِر با دِرِک دیویدسون

سقوط سریع افغانستان به دامان حاکمیت طالبان وضعیت پرهرج‌ومرجی ایجاد کرده است، وضعیتی بغرنج. اما …